Drukowane karty pracy wraz z dostępną multimedialną prezentacją stanowią komplet materiałów dydaktycznych do przeprowadzenia ciekawych zajęć o Poznaniu dla dzieci i młodzieży.
Herb Poznania przedstawia mur obronny z trzema białymi wieżami, z otwartą bramą, w której znajdują się złote klucze. Po bokach stoją święci, patroni katedry na Ostrowie Tumskim (jednego z najstarszych polskich kościołów, w którym być może odbył się chrzest księcia Mieszka I): Piotr (z kluczem) i Paweł (z mieczem).
Według legendy to właśnie nad brzegiem rzeki Warty spotkali się Lech, Czech i Rus. Mimo, że od ich rozstania minęło wiele lat założyciele Polski, Czech i Rosji rozpoznali się. Lech postanowił założyć tu gród, który na pamiątkę spotkania z braćmi nazwał Poznań.
Z okazji wizyty zacnych gości w Poznaniu kucharze przygotowywali wyjątkowe smakołyki. Dwa koziołki nie miały jednak ochoty wylądować na stole i uciekły nieostrożnemu kuchcikowi aż na ratuszową wieżę. Tam przestraszone, na oczach ludzi zaczęły trykać się rogami. Widok koziołków tak rozbawił burmistrza, zebranych gości i przechodniów, że zegarmistrzowi polecono wykonanie specjalnego mechanizmu, który uruchamiałby każdego dnia zegarowe koziołki. Od tego czasu w samo południe, kiedy trębacz gra hejnał dwa trykające się koziołki bawią mieszkańców i turystów.
Studzienka Bamberki to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Starego Rynku w Poznaniu. Powstała jako publiczna studnia. Były tam poidła dla zwierząt. Pomnik przedstawia dziewczynę w bamberskim stroju ludowym i ma upamiętniać przybyłych do Poznania niemieckich osadników z okolic miasta Bamberg.
Należały do biedniejszych kupców. Sprzedawano w nich ryby, sól, świece, pochodnie oraz inne przedmioty codziennego użytku. W jednej z kamienic znajdowała się siedziba bractwa rzemieślników zajmujących się wyrębem lasu – stąd wzięła się nazwa domków.
Jakie postacie ze starożytnej mitologii znajdują się na 4 fontannach zdobiących narożniki ratusza?
Na poznańskim rynku spotkasz wiele zwierząt, nie tylko koziołki! Czy wiesz, gdzie szukać tych zwierząt? Czy pamiętasz, które z nich ma w sobie ukrytą kapsułę czasu?
Historia Poznania to także historia początków naszego państwa. Jeśli chcesz razem z dziećmi bliżej poznać to niezwykłe miasto zajrzyj do naszej interaktywnej aplikacji Poznaj Poznań
Zadanie publiczne "Szpiedzy Wiedzy w Poznaniu" jest realizowane przez Fundację "Trasa dla Bobasa" przy wsparciu Miasta Poznania. Zadanie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania w kwocie: 8.500 zł. Całkowita wartość zadania publicznego: 11.500 zł.